Tennis News
The Official Tennis Newswire



Abierto Mexicano Telcel Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 
ABIERTO MEXICANO TELCEL
Acapulco, México

February 25-March 2, 2013
$235,000/International
Red Clay/Outdoors

Results - Monday, February 25, 2013
Singles - First Round
(4) Irina-Camelia Begu (ROU) d. (WC) Ajla Tomljanovic (CRO) 62 36 75
(5) Kiki Bertens (NED) d. (LL) Sharon Fichman (CAN) 62 75
(7) Lourdes Domínguez Lino (ESP) d. Flavia Pennetta (ITA) 75 63
Estrella Cabeza Candela (ESP) d. Maria Joao Koehler (POR) 62 60
Sesil Karatantcheva (KAZ) d. (WC) Ximena Hermoso (MEX) 60 63

Doubles - First Round
Panova/Thorpe (RUS/FRA) d. (2) Birnerova/Voracova (CZE/CZE) 75 64
Foretz Gacon/Hrdinova (FRA/CZE) d. Cornet/Parmentier (FRA/FRA) 62 57 103 (Match TB)
Bogdan/Craybas (ROU/USA) d. Soler-Espinosa/Suárez Navarro (ESP/ESP) 64 67(5) 119 (Match TB)
Oprandi/Schiavone (SUI/ITA) d. Cohen/Piter (USA/POL) 64 61

Singles Qualifying - Final Round
Catalina Castaño (COL) d. (1) Sharon Fichman (CAN) 61 62
(2) Eugenie Bouchard (CAN) d. (5) Mariana Duque-Mariño (COL) 63 63
Grace Min (USA) d. (4) Yvonne Meusburger (AUT) 64 36 63
María José Martínez Sánchez (ESP) d. Laura Pous-Tio (ESP) 62 61

Order Of Play - Tuesday, February 26, 2013
Cancha Central (from 16.00hrs)
1. ATP: Ramírez vs. Almagro
2. Sara Errani vs. Alexandra Cadantu
3. ATP: Ferrer vs. Ramos
4. ATP: Schwartzman vs. Nadal (NB 21.00hrs)

Cancha 2 (from 16.00hrs)
1. Francesca Schiavone vs. Grace Min
2. Alizé Cornet vs. Catalina Castaño
3. ATP: Bedene vs. Nalbandian
4. Mathilde Johansson vs. Carla
Suárez Navarro

Cancha 3 (from 16.00hrs)
1. ATP: Gimeno-Traver vs. Berlocq
2. ATP: Robredo vs. Volandri
3. ATP: Wawrinka vs. Fognini (NB 19.00hrs)
4. ATP: Andújar/Robredo vs. Bracciali/Dlouhy

Cancha 4 (from 16.00hrs)
1. Romina Oprandi vs. Alexa Glatch
2. Eva Birnerova vs. Eugenie Bouchard (NB 17.30hrs)
3. ATP: Zeballos vs. Bolelli
4. Johanna Larsson vs. Karin Knapp

Cancha 5 (from 16.00hrs)
1. ATP: Odesnik vs. Kubot
2. ATP: Lorenzi vs. Paire
3. ATP: Bellucci vs. Kuznetsov
4.
Domínguez Lino/Parra Santonja vs. Sadikovic/Savchuk

Cancha 1 (from 16.00hrs)
1. María Teresa Torró Flor vs. Pauline Parmentier
2. Mandy Minella vs. Sílvia Soler-Espinosa
3. María José Martínez Sánchez vs. Alexandra Panova
4. Julia Cohen vs. Stéphanie Foretz Gacon


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com