Tennis News
The Official Tennis Newswire



Sony Open Saturday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 

 

 
 
 

 

 

© 2013 Daily Tennis News Wire -

SONY OPEN TENNIS
Miami, FL, USA
March 19-31, 2013
$5,185,625/Premier
Hard/Outdoors

Results - Saturday, March 23, 2013
Singles - Third Round
(1) Serena Williams (USA) d. Ayumi Morita (JPN) 63 63
(4) Agnieszka Radwanska (POL) d. Magdalena Rybarikova (SVK) 76(5) 26 63
(5) Li Na (CHN) d. (25) Varvara Lepchenko (USA) 62 64
(30) Kirsten Flipkens (BEL) d. (7) Petra Kvitova (CZE) 60 46 61
(WC) Garbiñe Muguruza (ESP) d. (9) Caroline Wozniacki (DEN) 62 64
(13) Dominika Cibulkova (SVK) d. Romina Oprandi (SUI) 63 64
(16) Sloane Stephens (USA) d. (19) Venus Williams (USA) w/o (low back injury)
(WC) Ajla Tomljanovic (CRO) d. (WC) Andrea Petkovic (GER) 06 64 76(1)

Doubles - First Round
(1) Errani/Vinci (ITA/ITA) d. Date-Krumm/Dellacqua (JPN/AUS) 67(5) 62 119 (Match TB)
(WC) Kuznetsova/Pennetta (RUS/ITA) d. (2) Hlavackova/Hradecka (CZE/CZE) 75 64
(3) Petrova/Srebotnik (RUS/SLO) d. Chan/Husarova (TPE/SVK) 62 61
(5) Huber/Martínez Sánchez (USA/ESP) d. Mladenovic/Voskoboeva (FRA/KAZ) 76(2) 67(5) 104 (Match TB)
(7) Mattek-Sands/Mirza (USA/IND) d. Birnerova/Lepchenko (CZE/USA) 75 63
Gajdosova/Lisicki (AUS/GER) d. Black/Rodionova (ZIM/AUS) 57 64 1210 (Match TB)
Pavlyuchenkova/Safarova (RUS/CZE) d. (WC) Muguruza/Schiavone (ESP/ITA) 76(5) 75
Malek/Tanasugarn (GER/THA) d. Begu/Rosolska (ROU/POL) 75 76(4)
Moulton-Levy/Zhang (USA/CHN) d. Dushevina/Parra Santonja (RUS/ESP) 63 62

Order Of Play - Sunday, March 24, 2013
Stadium (from 11.00hrs)
1. ATP: Ferrer vs. Fognini
2. Angelique Kerber vs. Sorana Cirstea (NB 13.00hrs)
3. Elena Vesnina vs. Maria Sharapova
4. ATP: Djokovic vs. Devvarman
5. Svetlana Kuznetsova vs. Ana Ivanovic (NB 19.30hrs)
6. ATP: Ramos vs. Blake (NB 21.00hrs)

Grandstand (from 11.00hrs)
1. ATP: Malisse vs. Nishikori
2. ATP: Dolgopolov vs. Haas
3. ATP: Anderson vs. Tipsarevic
4. Roberta Vinci vs. Carla Suárez Navarro (NB 17.00hrs)
5. ATP: Marrero/Verdasco vs. Cilic/Dlouhy

Court 1 (from 11.00hrs)
1. Jelena Jankovic vs. Nadia Petrova
2. Maria Kirilenko vs. Klara Zakopalova
3. ATP: Simon vs. Zemlja (NB 14.00hrs)
4. ATP: Melzer vs. Kamke
5. Sara Errani vs. Simona Halep (NB 17.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Alizé Cornet vs. Lauren Davis
2. Goerges/Shvedova vs. Hantuchova/Medina Garrigues
3. Malek/Tanasugarn vs. Raymond/Robson
4. ATP: Almagro/Marach vs. Bhupathi/Nestor (NB 17.00hrs)
5. Makarova/Vesnina vs. Pavlyuchenkova/Safarova

Court 3 (from 12.00hrs)
1. ATP: Qureshi/Rojer vs. Huey/Inglot
2. Huber/Martínez Sánchez vs. Groenefeld/Martic
3. ATP: Dimitrov/Nielsen vs. Llodra/Paes (NB 14.30hrs)
4. Moulton-Levy/Zhang vs. Petrova/Srebotnik



 

Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com