Tennis News
The Official Tennis Newswire



Mutua Madrid Open Tuesday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 
MUTUA MADRID OPEN
Madrid, Spain
May 4-12, 2013
$5,137,962/Premier
Red Clay/Outdoors

Results - Tuesday, May 7, 2013
Singles - Second Round
(1) Serena Williams (USA) d. (WC) Lourdes Domínguez Lino (ESP) 62 75
(2) Maria Sharapova (RUS) d. (Q) Christina Mchale (USA) 61 62
Svetlana Kuznetsova (RUS) d. (11) Nadia Petrova (RUS) 76(2) 46 64
(14) Marion Bartoli (FRA) d. (Q) María-Teresa Torró-Flor (ESP) 64 26 64
Sabine Lisicki (GER) d. (15) Dominika Cibulkova (SVK) 76(4) 76(3)
(16) Ana Ivanovic (SRB) d. (Q) Chanelle Scheepers (RSA) 62 62
Yaroslava Shvedova (KAZ) d. Kirsten Flipkens (BEL) 62 46 64
(WC) Anabel Medina Garrigues (ESP) d. (LL) Madison Keys (USA) 76(3) 63

Doubles - Second Round
(4) Kops-Jones/Spears (USA/USA) d. Lepchenko/Rodionova (USA/AUS) 76(2) 76(6)
Black/Erakovic (ZIM/NZL) d. (WC) Jankovic/Lucic-Baroni (SRB/CRO) 63 60
Mladenovic/Voskoboeva (FRA/KAZ) d. Grandin/Uhlirova (RSA/CZE) 26 64 108 (Match TB)

Doubles - First Round
(WC) Soler-Espinosa/Suárez Navarro (ESP/ESP) d. (8) Hsieh/Peng (TPE/CHN) 76(6) 46 108 (Match TB)
Pavlyuchenkova/Safarova (RUS/CZE) d. (WC) Muguruza/Torró-Flor (ESP/ESP) 64 62

Order Of Play - Wednesday, May 8, 2013
Manolo Santanta (from 10.50hrs)
1. Kaia Kanepi vs. Carla Suárez Navarro
2. Victoria Azarenka vs. Ekaterina Makarova
3. ATP: Nadal vs. Paire (NB 15.15hrs)
4. ATP: Haase vs. Tsonga
5. ATP: Istomin vs. Ferrer (NB 20.00hrs)
6. Ana Ivanovic vs. Laura Robson (NB 21.30hrs)

Arantxa Sánchez-Vicario (from 11.00hrs)
1. ATP: Janowicz vs. Berdych
2. ATP: Haas vs. Robredo
3. ATP: Monaco vs. Anderson
4. ATP: Youzhny vs. Almagro (NB 17.00hrs)
5. ATP: Giraldo vs. Wawrinka

Stadium 3 (from 11.00hrs)
1. Varvara Lepchenko vs. Julia Goerges
2. ATP: Nishikori vs. Troicki
3. Angelique Kerber vs. Svetlana Kuznetsova (NB 15.00hrs)
4. Kristina Mladenovic vs. Maria Kirilenko
5. Petra Kvitova vs. Daniela Hantuchova

Pista 4 (from 12.00hrs)
1. Mattek-Sands/Mirza vs. Pavlyuchenkova/Safarova
2. Dekmeijere/Kalashnikova vs. Soler-Espinosa/Suárez Navarro (after suitable rest)
3. Chan/Govortsova vs. Makarova/Vesnina (after suitable rest)
4. Husarova/Lisicki vs. Petrova/Srebotnik

Pista 5 (from 12.00hrs)
1. ATP: Mirnyi/Tecau vs. Knowle/Polasek
2. ATP: Qureshi/Rojer vs. Chardy/Kubot
3. ATP: Dimitrov/Raonic vs. Haas/Stepanek (after suitable rest)
4. Hlavackova/Hradecka vs. Kuznetsova/Pennetta (NB 17.00hrs; after suitable rest)

Pista 6 (from 12.00hrs)
1. ATP: Llodra/Simon vs. González/Lipsky
2. ATP: Cilic/Dlouhy vs. Lindstedt/Nestor
3. ATP: Isner/Querrey vs. Benneteau/Zimonjic

Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com