Tennis News
The Official Tennis Newswire



Internazionali BNL d'Italia Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

INTERNAZIONALI BNL D'ITALIA
Rome, Italy
May 13-19, 2013
$2,369,000/Premier
Red Clay/Outdoors

Results - Monday, May 13, 2013
Singles - First Round
(9) Samantha Stosur (AUS) d. Hsieh Su-Wei (TPE) 62 63
Jelena Jankovic (SRB) d. Tsvetana Pironkova (BUL) 63 60
Sabine Lisicki (GER) d. (Q) Mallory Burdette (USA) 61 62
Peng Shuai (CHN) d. Monica Niculescu (ROU) 46 63 62
Laura Robson (GBR) d. Venus Williams (USA) 63 62
Ayumi Morita (JPN) d. Sorana Cirstea (ROU) 61 63
Kiki Bertens (NED) d. Francesca Schiavone (ITA) 76(5) 61
(Q) Simona Halep (ROU) d. Svetlana Kuznetsova (RUS) 61 61
(Q) Garbiñe Muguruza (ESP) d. (Q) Mathilde Johansson (FRA) 16 60 62
(Q) Melanie Oudin (USA) d. Ekaterina Makarova (RUS) 26 75 42 ret. (left Achilles injury)
(WC) Nastassja Burnett (ITA) d. Alizé Cornet (FRA) 62 62

Doubles - First Round
Kudryavtseva/Rodionova (RUS/AUS) d. (5) Kops-Jones/Spears (USA/USA) 75 75
Cibulkova/Niculescu (SVK/ROU) d. (8) Zhang/Zheng (CHN/CHN) 63 61
Hlavackova/Martic (CZE/CRO) d. Birnerova/Buryachok (CZE/UKR) 60 61
Govortsova/Moulton-Levy (BLR/USA) d. Chan/Jurak (TPE/CRO) 36 63 1311 (Match TB)
Marosi/Tatishvili (HUN/GEO) d. (WC) Burnett/McHale (ITA/USA) 57 64 106 (Match TB)

Order Of Play - Tuesday, May 14, 2013
Centrale (from 12.00hrs)
1. Elena Vesnina vs. Roberta Vinci
2. ATP: Dimitrov vs. Gasquet
3. ATP: Djokovic vs. Montañés
4. ATP: Starace vs. Federer (NB 19.30hrs)
5. Serena Williams vs. Laura Robson (NB 21.00hrs)

Supertennis Arena (from 11.00hrs)
1. ATP: Haas vs. Youzhny
2. ATP: Volandri vs. Simon
3. Sloane Stephens vs. Flavia Pennetta
4. Agnieszka Radwanska vs. Simona Halep
5. ATP: Istomin vs. Berdych (NB 19.00hrs)

Pietrangeli (from 11.00hrs)
1. Caroline Wozniacki vs. Bojana Jovanovski
2. Petra Kvitova vs. Sabine Lisicki
3. ATP: Berlocq vs. Wawrinka
4. ATP: del Potro vs. Kuznetsov

Court 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Zeballos vs. Verdasco
2. ATP: Benneteau vs. Almagro
3. Ana Ivanovic vs. Urszula Radwanska
4. ATP: Cilic vs. Anderson

Court 2 (from 11.00hrs)
1. Anabel Medina Garrigues vs. Maria Kirilenko
2. Karin Knapp vs. Christina McHale
3. Hantuchova/Medina Garrigues vs. Schiavone/Stosur (NB 14.00hrs; after suitable rest)
4. ATP: Knowle/Polasek vs. Haas/Malisse
5. ATP: Cipolla/Volandri vs. Fognini/Klizan (after suitable rest)

Court 3 (from 11.00hrs)
1. Lesia Tsurenko vs. Varvara Lepchenko
2. Kristina Mladenovic vs. Dominika Cibulkova
3. Kirsten Flipkens vs. Yanina Wickmayer
4. Grandin/Uhlirova vs. Mladenovic/Voskoboeva
5. Aoyama/Dekmeijere vs. Mattek-Sands/Mirza

Court 4 (from 11.00hrs)
1. ATP: Chardy vs. López
2. ATP: Rosol vs. Troicki
3. ATP: Chardy/Huey vs. Marrero/Verdasco
4. Anastasia Pavlyuchenkova vs. Romina Oprandi
5. Groenefeld/Peschke vs. Kalashnikova/Rosolska

Court 6 (from 11.00hrs)
1. Julia Goerges vs. Andrea Hlavackova
2. Zheng Jie vs. Magdalena Rybarikova
3. Jankovic/Lucic-Baroni vs. Goerges/Minella
4. Nadia Petrova vs. Carla Suárez Navarro
5. Camerin/Knapp vs. Hsieh/Peng


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com