Tennis News
The Official Tennis Newswire



Topshelf Open Monday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

TOPSHELF OPEN
's-Hertogenbosch, Netherlands
June 16-22, 2013
$235,000/International
Grass/Outdoors

Results - Monday, June 17, 2013
Singles - First Round
(2) Dominika Cibulkova (SVK) d. Lourdes Domínguez Lino (ESP) 61 67(5) 76(3)
(3) Carla Suárez Navarro (ESP) d. Johanna Larsson (SWE) 63 62
(Q) Garbiñe Muguruza (ESP) d. (5) Mona Barthel (GER) 75 16 62
Tsvetana Pironkova (BUL) d. (8) Kristina Mladenovic (FRA) 64 64
Magdalena Rybarikova (SVK) d. (WC) Arantxa Rus (NED) 75 62
Simona Halep (ROU) d. Annika Beck (GER) 61 26 63
Stefanie Voegele (SUI) d. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 75 46 75
Irina-Camelia Begu (ROU) d. (Q) An-Sophie Mestach (BEL) 67(6) 63 64
Sofia Arvidsson (SWE) d. Ayumi Morita (JPN) 36 62 64
Lauren Davis (USA) d. (Q) Andrea Hlavackova (CZE) 63 64

Doubles - First Round
(2) Begu/Medina Garrigues (ROU/ESP) d. Bertens/Krajicek (NED/NED) 76(2) 57 107 (Match TB)
(3) Aoyama/Moulton-Levy (JPN/USA) d. Frankova/Kondratieva (CZE/RUS) 75 62
(WC) Schuurs/Van Der Meet (NED/NED) d. Melnikova/Pekhova (RUS/BLR) 63 63

Order Of Play - Tuesday, June 18, 2013
Centre (from 11.00hrs)
1. Roberta Vinci vs. Kaia Kanepi
2. ATP: Ferrer vs. Malisse (NB 12.30hrs)
3. Francesca Schiavone vs. Kirsten Flipkens (NB 14.30hrs)
4. ATP: Sijsling vs. Wawrinka (NB 16.30hrs)

Court 1 (from 11.00hrs)
1. ATP: Llodra vs. Paire
2. Daniela Hantuchova vs. Lesia Tsurenko
3. ATP: Hernych vs. Goffin
4. Urszula Radwanska vs. Magdalena Rybarikova (NB 15.00hrs)

Court 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Roger-Vasselin vs. Lu
2. Carla Suárez Navarro vs. Sofia Arvidsson (NB 12.00hrs)
3. ATP: Mahut vs. Berankis
4. ATP: de Bakker/Huta Galung vs. González/Lipsky

Court 3 (from 11.00hrs)
1. ATP: Dutra Silva vs. Copil
2. Irina-Camelia Begu vs. Tsvetana Pironkova (NB 12.00hrs)
3. ATP: Cermak/Mertinak vs. Bracciali/Erlich
4. Hogenkamp/Rus vs. Aoyama/Moulton-Levy (NB 15.00hrs)

Court 5 (from 11.00hrs)
1. ATP: Chardy vs. Pouille
2. Bratchikova/Govortsova vs. Cibulkova/Parra Santonja (NB 12.00hrs)
3. ATP: Qureshi/Rojer vs. Donskoy/Kuznetsov
4. Domínguez Lino/Muguruza vs. Soler-Espinosa/Suárez Navarro (after suitable rest)

Court 6 (from 12.00hrs)
1. ATP: Begemann/Emmrich vs. Huey/Inglot


Copyright © 2013 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com