Tennis News
The Official Tennis Newswire



BNP Paribas Open Sunday Women's Tennis Results
     
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

BNP PARIBAS OPEN
Indian Wells, USA
March 5-March 16, 2014
$5,946,740/Premier
Hard/Outdoors

Results - Sunday, March 9, 2013
Singles - Third Round
(2) Agnieszka Radwanska (POL) d. Annika Beck (GER) 60 60
(6) Simona Halep (ROU) d. (26) Lucie Safarova (CZE) 62 46 64
(7) Jelena Jankovic (SRB) d. (31) Magdalena Rybarikova (SVK) 63 62
(18) Eugenie Bouchard (CAN) d. (9) Sara Errani (ITA) 63 63
(10) Caroline Wozniacki (DEN) d. (Q) Yaroslava Shvedova (KAZ) 76(7) 36 61
(Q) Casey Dellacqua (AUS) d. (13) Roberta Vinci (ITA) 46 64 63
(22) Alizé Cornet (FRA) d. (14) Carla Suárez Navarro (ESP) 67(4) 75 63 (saved 3mp)
Lauren Davis (USA) d. Varvara Lepchenko (USA) 63 62

Doubles - Second Round
(1) Hsieh/Peng (TPE/CHN) d. Kleybanova/Pavlyuchenkova (RUS/RUS) 61 62
(2) Makarova/Vesnina (RUS/RUS) d. Goerges/Groenefeld (GER/GER) 63 64
(WC) Kuznetsova/Stosur (RUS/AUS) d. Medina Garrigues/Shvedova (ESP/KAZ) 75 61
Date-Krumm/Zahlavova Strycova (JPN/CZE) d. Mladenovic/Pennetta (FRA/ITA) 67(5) 62 105 (Match TB)

Order Of Play - Monday, March 10, 2014
Stadium 1 (from 11.00hrs)
1. Li Na vs. Karolina Pliskova
2. ATP: Tursunov vs. Federer
3. Maria Sharapova vs. Camila Giorgi (NB 14.00hrs)
4. ATP: Nadal vs. Dolgopolov
5. Ana Ivanovic vs. Sloane Stephens (19.00hrs)
6. ATP: Haas vs. Nishikori (NB 20.30hrs)

Stadium 2 (from 11.00hrs)
1. ATP: Vesely vs. Murray
2. ATP: Monfils vs. Fognini
3. ATP: Wawrinka vs. Seppi
4. Svetlana Kuznetsova vs. Petra Kvitova
5. Dominika Cibulkova vs. Ekaterina Makarova (NB 17.00hrs)
6. ATP: Federer/Wawrinka vs. Gulbis/Raonic

Stadium 3 (from 11.00hrs)
1. Anastasia Pavlyuchenkova vs. Aleksandra Wozniak
2. Flavia Pennetta vs. Samantha Stosur (NB 12.30hrs)
3. ATP: Raonic vs. Falla
4. ATP: Anderson vs. Donskoy
5. Alisa Kleybanova vs. María-Teresa Torró-Flor

Stadium 4 (from 11.00hrs)
1. Erakovic/Martic vs. Peschke/Srebotnik
2. ATP: Dodig/Melo vs. Fleming/Hutchins
3. ATP: Marrero/Verdasco vs. Huey/Inglot
4. ATP: Isner/Querrey vs. Kubot/Lindstedt

Stadium 6 (from 12.00hrs)
1. Hradecka/Zheng vs. Dushevina/Lucic-Baroni
2. ATP: Erlich/Gasquet vs. Paes/Stepanek
3. ATP: Mahut/Tsonga vs. Nestor/Zimonjic



Copyright © 2014 Daily Tennis News Wire. All rights reserved. www.dailytennis.com